A Young’s double slit apparatus has the slit separation of 0.15mm and the distan
ID: 2015391 • Letter: A
Question
A Young’s double slit apparatus has the slit separation of0.15mm and the distance between the slits and the viewing
screen is 150 cm.
A) If monochromatic light of wavelength ? = 550x10-9 m passes
through the slits, calculate the distance between the central
(bright) fringe and the adjacent bright fringe.
B) Now imagine that you are using X-rays, ?=1x10–9 m instead of
visible light in this experiment. What would the slit separation
need to be in order to have the distance between these first two
bright fringes be 1cm?
Explanation / Answer
a. Frindge width ( width of onefringe) = D/ d = wavelength, D = Distancebetween screen and slits d = distancebetween slits = 550* 10-9 * 1.5 m/ 0.15 * 10-3 = 5.50*10-3 m = 5.5 mm b. given = 1cm = 0.01 m 0.01 = 1* 10-9 * 1.5 / d d = 1.5* 10-10 /10-2 = = 150nm = wavelength, D = Distancebetween screen and slits d = distancebetween slits = 550* 10-9 * 1.5 m/ 0.15 * 10-3 = 5.50*10-3 m = 5.5 mm b. given = 1cm = 0.01 m 0.01 = 1* 10-9 * 1.5 / d d = 1.5* 10-10 /10-2 = = 150nm = 5.50*10-3 m = 5.5 mm b. given = 1cm = 0.01 m 0.01 = 1* 10-9 * 1.5 / d d = 1.5* 10-10 /10-2 = = 150nmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.