A Young’s double slit apparatus has the slit separation of 0.15mm and the distan
ID: 2028667 • Letter: A
Question
A Young’s double slit apparatus has the slit separation of0.15mm and the distance between the slits and the viewing
screen is 150 cm.
A) If monochromatic light of wavelength ? = 550x10-9m passes
through the slits, calculate the distance between the central
(bright) fringe and the adjacent bright fringe.
B) Now imagine that you are using X-rays, ?=1x10–9m instead of
visible light in this experiment. What would the slit separation
need to be in order to have the distance between these first two
bright fringes be 1cm? '
detailed equations with work please, ive had this answered before but im still confused slightly.
Explanation / Answer
for bright fringes
dsin =m wher d is the distance between the slits
hence A) .00015 sin= 550*10^(-9) since m=1 for first bright fringe
sin=3.666 *10^(-3)
also sin=y/D where y is the distance between the central and first bright fringe
and D is the distance between the slits and the screen
implies y=1.5*3.666*10^(-3) =5.5 *10^(-3) m
B)y= 1 cm=.01 m
hence sin= .01/1.5=6.666*10^(-3)
dsin= implies d=10^(-9)/6.666*10^(-3) =1.5 *10^(-7) m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.