<p>The period of oscillation of a near-Earth satellite (neglecting atmospheric e
ID: 2016988 • Letter: #
Question
<p>The period of oscillation of a near-Earth satellite (neglecting atmospheric effects) is 84.3 min. What is the period of a near-Moon satellite? (<em>R<sub>E</sub></em> = 6.37 x 10<sup>6</sup> m; <em>R<sub>M</sub> </em>= 1.74 x 106 m; <em>M<sub>E</sub> = </em>5.98 x 10<sup>24</sup> kg; <em>M<sub>M</sub></em> = 7.36 x 10<sup>22</sup> kg.)</p><p>a. 6.03 x 10<sup>-3</sup> min.</p>
<p>b. 0.713 min.</p>
<p>c. 84.3 min.</p>
<p><strong>d. 108 min.</strong></p>
<p>e. 140 min.</p>
<p><strong>(d)</strong> is the answer. Please show and explain why and how it is the answer.</p>
Explanation / Answer
The period of the near-Earth satellite is TE = 84.3 minThe radius of the Earth is RE = 6.37*106 m The radius of the moon is RM = 1.74*106 m The mass of the Earth is ME = 5.98*1024 kg The mass of the moon is MM = 7.36*1022 kg Let TM be the period of the near-Moon satellite The period of the satellite in the circular orbit is given by T2 = 42R3/GM G= 6.67*10-11 Nm2/kg2 is the universal gravitational constant T2M/R3 = 42/G T2M/R3 = constant T2M/R3 = 42/G T2M/R3 = constant Therefore TE2ME/RE3 = TM2MM/RM3 (84.3 min)2(5.98*1024 kg)/(6.37*106 m)3 = TM2(7.36*1022 kg)/(1.74*106 m)3 TM = 108 min TM = 108 min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.