Tarzan, in one tree, sights Jane in another tree. He grabs the end of a vine wit
ID: 2017378 • Letter: T
Question
Tarzan, in one tree, sights Jane in another tree. He grabs the end of a vine with length 25.9 m that makes an angle of 59.1 degrees with the vertical, steps off his tree limb, and swings down and then up to Jane’s open arms. When he arrives, his vine makes an angle of 31.7 degrees with the vertical. Determine whether he gives her a tender embrace or knocks her off her limb by calculating Tarzan’s speed just before he reaches Jane. You can ignore air resistance and the mass of the vine.Give your answer in m/s to the first decimal place
Explanation / Answer
Difference in height = L (cos31.7 - cos59.1) = 25.9 *(cos31.7 - cos59.1) = 8.735 meters . His speed is given by v =2gh = 2*9.8*8.735 = 13.084m/s . .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.