Two astronauts are at rest in outer space, one 20.0 m from the Space Shuttle and
ID: 2017865 • Letter: T
Question
Two astronauts are at rest in outer space, one 20.0 m from the Space Shuttle and the other 40.0 m from the shuttle. Using a 178.0-W laser, the astronaut located 40.0 m away from the Shuttle decides to propel the other astronaut toward the Space Shuttle. He focuses the laser on a piece of totally reflecting fabric on her space suit. If her total mass with equipment is 108.0 kg, how long will it take her to reach the Space Shuttle?I tried this, but it was wrong. Where is the mistake?
P=T*178.0*2/c
therefore the force = P/T
=178.0*2/c
acceleration rate a=178.0*2/c*108
=1.098*10^-9
so we have
at^2/2= 20.0 m
so t = sqrt(20.0*2/a)
= 190799.61s
Explanation / Answer
The distance of the first astronaut, s1 = 20 m The distance of the second astronaut, s2 = 40 m The change in momentum of the photons are P = T(178)(2/c) hence , force F = P/T = (178)(2/ c) from , Newton's second law of motion , force F = ma therefore , ma = (178)(2/ c) acceleration is a = (178)(2/ mc) = (178){2 / (108 kg)(3*108 m/s)} = 1.098*10-8 m/s2 from kinematic equation , s = (1/2)at2 (20 m) = (1/2)(1.098*10-8 m/s2)(t)2 time t = 60357.16 s (or) (or) ˜ 6.04*104 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.