The length of a microscope tube is 14.0 cm. The focal length of the objective is
ID: 2018295 • Letter: T
Question
The length of a microscope tube is 14.0 cm. The focal length of the objective is 1.00 cm, and the focal length of the eyepiece is 2.60 cm. What is the magnification of the microscope, assuming it is adjusted so that the eye is relaxed? Hint: To solve this question, go back to the basics and use the thin-lens equation, given below.The length of a microscope tube is 14.0 cm. The focal length of the objective is 1.00 cm, and the focal length of the eyepiece is 2.60 cm. What is the magnification of the microscope, assuming it is adjusted so that the eye is relaxed? Hint: To solve this question, go back to the basics and use the thin-lens equation, given below.
(1/p)+(1/q)=(1/f)
Explanation / Answer
Data: Length of the microscope, L = 14 cm Focal length of objective, fo =1.00 cm Fcal length of eyepiece, fe = 2.60 cm Solution: Angular magnification of eyepiece, me = 25 cm / fe = 25 / 2.60 = 9.61 Image fomed by the objective lens is the object for eye piece. Image distance for objective lens, qob = L - fe = 14 - 2.60 = 11.4 cm From thin lens equation, 1 / pob = ( 1 / fob ) - ( 1 / qob ) ] = ( 1 / 1 ) - (1 / 11.4) pob = 1.096 cm Lateral magnification, Mob = - qob / pob = - 11.4 / 1.096 = - 10.4 Overall magnification = Mob * me = - 10.4 * 9.61 = - 99.9 Note: Negative sign indicates inverted imageRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.