The glow-in-the-dark dials on some watches and some keychain lights shine with e
ID: 2019055 • Letter: T
Question
The glow-in-the-dark dials on some watches and some keychain lights shine with energy provided by the decay of radioactive tritium. Tritium is a radioactive isotope of hydrogen with a half-life of 12 years. Each decay emits an electron with an energy of 19 keV. A typical new watch has tritium with a total activity of 19 MBq.What is the speed of the emitted electron? (This speed is high enough that you’ll need to do a relativistic calculation.)
What is the power, in watts, provided by the radioactive decay process?
What will be the activity of the tritium in a watch after 4 years, assuming none escapes?
Please help me to understand how to solve this problem!!
Explanation / Answer
(a) If the energy of an electron is 13 keV, and the mass of an electron is 512 keV/c^2, then clearly this energy doesn't include the rest mass, so the energy is simply kinetic. Therefore,
K + mc^2 = E = mc^2, where = 1/(1 - (v/c)^2)
So, K + mc^2 = 19 keV + 512 keV = 531 keV.
If the electron has a mass of 512 keV/c^2, then the ratio of the total energy to rest energy is
531 keV/512 keV = 1.037
So why did I do this? Because clearly the total energy is 1.037 * rest energy = 1.037mc^2, and as I said before, E = mc^2, so
= 1.037,
1 - (v/c)^2 = (1/1.037)^2
(v/c)^2 = 1 - 0.9929 = 0.070
So, v = (0.07)^2c = 0.0049c = 1.47 * 10^6 m/s
(b) So, if 1 electron carries an energy of 19 keV, and the activity is 19*10^6 Bq (ie 19*10^6 electrons produced every second), then the power is
19*10^6 Bq * 19*10^3 eV * 1.602*10^-19 J/eV = 5.78 * 10^-8 W
(c) If the halflife is 12 years, then = ln(2)/t1/2 = 0.693/(12 years) = 0.578 1/year
The activity is defined as
A(t) = A(0)e^(-t) = (19 MBq)e^(-0.578 * 4) = 1.88 MBq
Hope this helps. Good luck.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.