The given data represent the total compensation for 10 randomly selected CEOs an
ID: 3320915 • Letter: T
Question
The given data represent the total compensation for 10 randomly selected CEOs and their company's stock performance in 2009. Analysis of this data reveals a correlation coefficient of r = 0.1832.
What would be the predicted stock return for a company whose CEO made $15 million? What would be the predicted stock return for a company whose CEO made$25 million?
What would be the predicted stock return (%) for a company whose CEO made $15 million?
Compensation (millions of dollars) Stock Return (%) 26.26 6.09 12.78 30.52 19.67 32.09 13.43 79.33 12.29 -8.74 11.46 2.43 26.38 4.76 14.75 10.47 17.39 4.28 14.37 11.78Explanation / Answer
For n = 10, the critical value of correlation coefficient assuming 0.05 level of singificance:
r = + 0.632
Given correlation = -0.1832
Since |-0.1832| < |0.632|, we do not reject the null hypothesis and hence, there is no significant correlation between the two given variables.
Hence,
Predicted stock return for a company whose CEO made $25 million
= Predicted stock return for a company whose CEO made $15 million
= Mean of stock return values
= (6.09 + 30.52 + 32.09 + 79.33 - 8.74 + 2.43 + 4.76 + 10.47 + 4.28 + 11.78) / 10
= 173.01 / 10
= 17.301 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.