A commuter train passes a passenger platform at a constant speed of 38.0 m/s. Th
ID: 2019942 • Letter: A
Question
A commuter train passes a passenger platform at a constant speed of 38.0 m/s. The train horn is sounded at its characteristic frequency of 320 Hz.(a) What overall change in frequency is detected by a person on the platform as the train moves from approaching to receding? (Indicate whether the frequency increases of decreases with the sign of your answer.)
__________ Hz
(b) What wavelength is detected by a person on the platform as the train approaches?
_______ m
please show all work by plugging in values! Thanks
Explanation / Answer
Assuming sound velocity c = 343 m/s, f0 = 320 Hx. A. f (approaching) = f0*c/(c-ve) = 356.3636 Hz f (receding) = f0*c/(c+ve) = 290.3704 deltaF = 65.9933 Hz B. lambda = c/f0 * (c-ve)/c = 0.9625 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.