A commuter train passes a passenger platform at a constant speed of 39.7 m/s. Th
ID: 2255928 • Letter: A
Question
A commuter train passes a passenger platform at a constant speed of 39.7 m/s. The train horn is sounded at its characteristic frequency of 320 Hz.
Explanation / Answer
a) (343 + 39.7) = 382.7 m/sec. apparent sound speed approaching
and (343 - 39.7) = 303.3m/sec. apparent sound speed when giong away.
(382.7/343) x 320Hz = 357.038 Hz approaching, and (303.3/343) x 320Hz = 282.9621Hz. receding.
(357.038 - 282.9621) = 74.076 Hz total frequency shift.
b) Wavelength = velocity/frequency, the apparent frequency as the train approaches is 357.038 Hz.
(343/357.038) = .9607m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.