A 53 g ice-cube can slide without friction up and down a 27 degree slope. The ic
ID: 2021888 • Letter: A
Question
A 53 g ice-cube can slide without friction up and down a 27 degree slope. The ice-cube is pressed against a spring at the bottom of the slope, comressing the spring 10 cm. The spring constant is 25 N/m. When the ice-cube is released, what distance will it travel up the slope before reversing direction?Ok, I think I have this but I would really appreciate confirmation of that!
W = 1/2*k*x^2, so .5 * .10^2 * 25 = 1.25.
Then, W = F * distance, so have to find force
Force = .053 *9.8 * sin 27, plug back in and get the distance = 5.3 m?
Explanation / Answer
mass of ice m = 53 g = 0.053 kg compression of the spring x = 10 cm =0.1 m spring constant k = 25 N / m from law of conservation of energy , maximum compressional PE of the spring = maximum gravitational energy ( 1/ 2) kx^ 2= mgh from this height h = kx^ 2 / ( 2mg ) = 0.2406 m we know sin 27 = h / L from this required distance L = h / sin 27 = 0.53 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.