A class of science students was assigned to design a step up transformer. The sc
ID: 2023693 • Letter: A
Question
A class of science students was assigned to design a step up transformer. The science laboratory uses outlets of 220 V AC. The instructor asked the class to design the transformers as efficiently as possible. She also gave the class a specific value for the output voltage. Two students submitted the following designs:1) Np = 5 loops, Ns = 20 loops.
2) Np = 5,000 loops, Ns = 20,000 loops
A) What is the output voltage for the first design? For the second design?
B) Which design is better and why?
Explanation / Answer
Vs / Vp = Ns / Np ==> Vs = Vp Ns / Np = (220 V) (20) / (5) = (220 V) (20000) / (5000) = 880 V Design (1) (Np = 5 loops, Ns = 20 loops) is better because it uses less wire. Both designs have the same output voltage because they have the same ratio of loops.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.