2) A car is rounding an unbanked circular turn with a speed of v = 25 m/s. The r
ID: 2023869 • Letter: 2
Question
2) A car is rounding an unbanked circular turn with a speed of v = 25 m/s. The radius of the turn is r = 250 m.What is the magnitude ac of the car's centripetal acceleration?
a. 0.10 m/s2
b. 2.5 m/s2
c. 0.50 m/s2
d. 0.25 m/s2
e. 0.82 m/s2
3) A force does +200 J of work when it acts on a moving object and its direction is in
the same direction as the object's displacement. How much work does this force
do when the angle between it and the object's displacement is 60°?
a. 200 J
b. 78.3 J
c. 100 J
d. 150 J
e. 87.8 J
Explanation / Answer
A) A_c = v^2/r A_c = 25^2 / 250 = 625 / 250 = 125 / 50 = 45 / 10 = 9/2 = 4.5 m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.