A small ball of mass 0.75 kg is attached to one end of a 1.25m-long massless rod
ID: 2024447 • Letter: A
Question
A small ball of mass 0.75 kg is attached to one end of a 1.25m-long massless rod, and the other end of the rod is hung from a pivot. When the resulting pendulum is 30 degrees from the vertical, what is the magnitude of the torque about the pivot?
I used T=I,
I= 1/2mR2,
I=1/2(.75)(1.25^2)
I=.586
BUT I can't find alpha because none of the rotational speeds were given. Any ideas?
I was also going to use T=rFsin, but there's no force....unless we resolve 1.25m into 1.25sin30 and 1.25cos30 to find the resultant? ...........? Please help :(
Explanation / Answer
Mass of the ball m = 0.75 kg , lengthof the rod = 1.25 m torque = F l sin = mg l sin ( 30 ) = 0.75 kg * 9.81 m/s2 * 1.25 m * (0.5 ) = 4.59 N m Mass of the ball m = 0.75 kg , lengthof the rod = 1.25 m torque = F l sin = mg l sin ( 30 ) = 0.75 kg * 9.81 m/s2 * 1.25 m * (0.5 ) = 4.59 N mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.