Given: The friction between the block with mass 12 kg and the wedge with mass 16
ID: 2025409 • Letter: G
Question
Given: The friction between the block withmass 12 kg and the wedge with mass 16 kg
is 0.32 . The surface between the wedge with
mass 16 kg and the horizontal plane is smooth
(without friction).
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2.
A block is released on the inclined plane
(top side of the wedge). The inclined plane is at an angle of 26 degrees with the horizontal.
What is the minimum force F which must
be exerted on the 16 kg block in order that the
12 kg block does not move down the plane?
Answer in units of N.
Explanation / Answer
Solution: mass of the block = 12 kg mass of the wdge = 16 kg friction b/w block and wedge , = 0.32 inclined plane is at an angle,= 26 degrees with the horizontal When the 12kg block is about to slip, the limiting frictional force on it as Fl= mgcos = 0.32 x m x 9.8 x cos26o = 2.818 m (parllel to the slope)
component of this in the horizontal direction is = (2.818 m)cos(26) = 2.532 m
horizontal component of friction, the 12kg block (m) must be accelerated horizontally at such a rate that the limiting frictional force is 'cancelled out'' by acceleration.
From newton's second law , F=ma, 2.532 m = m a acceleration of the block , a = 2.532 /s2
thus, minimum force F which must
be exerted on the 16 kg block in order that the
12 kg block does not move down the plane is Fmin = (12+ 16)( 2.532 ) =70.896 N
mass of the block = 12 kg mass of the wdge = 16 kg friction b/w block and wedge , = 0.32 inclined plane is at an angle,= 26 degrees with the horizontal When the 12kg block is about to slip, the limiting frictional force on it as Fl= mgcos = 0.32 x m x 9.8 x cos26o = 2.818 m (parllel to the slope)
component of this in the horizontal direction is = (2.818 m)cos(26) = 2.532 m
horizontal component of friction, the 12kg block (m) must be accelerated horizontally at such a rate that the limiting frictional force is 'cancelled out'' by acceleration.
From newton's second law , F=ma, 2.532 m = m a acceleration of the block , a = 2.532 /s2
thus, minimum force F which must
be exerted on the 16 kg block in order that the
12 kg block does not move down the plane is Fmin = (12+ 16)( 2.532 ) =70.896 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.