Given: G = 6.67259 × 1011 N m2 /kg2 After a supernova explosion, a star may unde
ID: 1448169 • Letter: G
Question
Given: G = 6.67259 × 1011 N m2 /kg2 After a supernova explosion, a star may undergo a gravitational collapse to an extremely dense state known as a neutron star, in which all the electrons and protons are squeezed together to form neutrons. A neutron star having a mass of 1.7 × 1030 kg (about equal to that of the Sun) would have a radius of about 4.8 km. Find the free-fall acceleration at its surface. Answer in units of m/s 2 . Find the weight of a 53.8 kg person at its surface. Answer in units of N.
Explanation / Answer
G = 6.67259 * 1011 N m2 /kg2 , M =1.7*10^30 kg, R = 4.8 km
g = GM/R^2 = (6.67259*10^-11*1.7*10^30)/(4.8*1000)^2
g =4.9*10^12 m/s^2
m = 53.8 kg
w = mg = 53.8*4.9*10^12
w = 2.64*10^14 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.