Question: An object is located to the left of a convex lens whose focal length i
ID: 2025884 • Letter: Q
Question
Question: An object is located to the left of a convex lens whose focal length is 36cm. the magnification produced by the lens is m=3.0. a. To increase the mag to 4.0, should the object be moved closer or farther?Explain b. calculate the distance through which the object should be moved....I think the answer in the book is difficult. since 3 is given as positive then the value for image distance must be negative since m=-d(image)/d(object), so then the object distance must be between the focal point and the lens---- is this logical reasoning?
Explanation / Answer
Let u & v be the distances of object and image from the lens. Formula for Magnification, m=v/u Let the initial distances (for m=3) be u1 & v1, and final distances (for m=4) be u2 & v2. Then, v1=3u1 and v2=4u2 Put these relations into the lens equation one by one to get the values of u1 and u2, 1/f= 1/v - 1/u For f=36 cm and v1=3u1, you'll get u1=-24cm, and for v2=4u2, you'll get u2=-27cm =>the object has to be shifted away from the lens (in order to get m=4), by a distance of 3 cm. please rate.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.