During a process described by the photoelectric effect, ultraviolet light can be
ID: 2026395 • Letter: D
Question
During a process described by the photoelectric effect, ultraviolet light can be used tocharge a piece of metal.
(a) If such light is incident on a slab of conducting material and electrons are ejected with enough energy that they escape the surface of the metal, how long before the metal has a net charge of +1.55 nC if 9.90*10^5 electrons are ejected per second?
h
(b) If 1.23 eV is needed to eject an electron from the surface, what is the power rating of the light beam? (Assume this process is 100% efficient.)
W
Explanation / Answer
(a) initially metal having the net charge Q =+1.55nC=+1.55*10-9C electrons ejected rate is R =9.90*105 electrons /s the required time is t = Q /Re 'R*e' means the amount of charge ejected /s 'e' is the charge of the electron =1.6*10-19C t = Q /Re=1.55*10-9/9.90*105*1.6*10-19 =0.0978535*105 s (b) energy required for eject one electron from the surface is E =1.23eV 1 eV =1.6*10-19J E =1.23*1.6*10-19J the electrons ejected rate is R =9.90*105 electrons /s that means the number of electron ejected for second are 9.90*105 the energy required for second is i.e (power = work done /time) power rating is = E*R =1.23*1.6*10-19J*9.90*105 =19.4832*10-14 W the energy required for second is i.e (power = work done /time) power rating is = E*R =1.23*1.6*10-19J*9.90*105 =19.4832*10-14 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.