A 50 kg child sits on the edge of a merry-go-round at a radius of 10m. The ride
ID: 2026751 • Letter: A
Question
A 50 kg child sits on the edge of a merry-go-round at a radius of 10m. The ride has a rotational inertia of 1000 kgm2. The child pushes with a constant force of 100N at the edge and parallel to the edge. A frictional force of 20Nm acts at the axle of the merry-go-round.a. What is the net torque acting on the merry-go-round about its axle?
b. What is the rotational acceleration of the merry-go-round?
c. At this rate, what will the rotational velocity of the merry-go-round be after 3 sec if it starts from rest?
Explanation / Answer
Given Data: Mass of the child, m = 50 kg Radius of the merry-go-round, r = 10 m Rotational inertiaof the ride, I = 1000 kg-m2 Force , F = 100 N Frictional force, f = 20 Nm Solution: (a) Torque , = F * r - f = 100 N (10 m) - 20 Nm = 980 Nm ---------------------------------------------------------- (b) Rotational acceleration is calculated as, = I 980 Nm = (1000 kg-m2) = 0.98 rad/s2 ------------------------------------------------------------- (c) Initial velocity, i =0 rad /s Time interval, t = 3.0s The rotational velocity after the given time interval is, = i + t = 0 + (0.98 rad/s2) (3.0 s) = 2.94 rad/s ------------------------------------------------------------- (c) Initial velocity, i =0 rad /s Time interval, t = 3.0s The rotational velocity after the given time interval is, = i + t = 0 + (0.98 rad/s2) (3.0 s) = 2.94 rad/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.