Two protons, each of charge 1.60 · 10-19 C, are 2.00 · 10-5 m apart. What is the
ID: 2027007 • Letter: T
Question
Two protons, each of charge 1.60 · 10-19 C, are 2.00 · 10-5 m apart. What is the change in potential energy if they are brought 1.00 · 10-5 m closer together? (ke = 8.99 · 109 N·m2/C2) .
Thanks, will rate Lifesaver & quickly!
I have answer but it is obtained when I do PE = ke(q1q2/r) with using 2X10^-5 as r. Since we want change in potential energy, wouldn't we calculate the PE using the new r and then subtract final PE from Initial PE?
Or use the diference in r's? The answer given in the key is 1.15 x 10^-23J - maybe it is wrong?
I have found a time or two wrong answers in the key! thanks....
Explanation / Answer
Charge of proton q = 1.6 x 10 -19 C Sepration of two protons r = 2 x 10 -5 m Potential when they are separated by a distance r is U = -Kqq / r Where k = Coulomb's constan t = 8.99 x 10 9 N m 2 / C 2 Subsitute the values we get U = -1.15 x 10 -23 J Potential energy between two protons when they are separated by 1 x 10 -5 m is U ' = -Kqq / r ' Where r ' = 1 x 10 -5 m Substitute values we get U ' = -2.301 x 10 -23 J Change in potential energy = U - U ' = 1.15 x 10 -23 JRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.