A DC voltage source provides a voltage V = 12.0V and is connected to a resistor
ID: 2027711 • Letter: A
Question
A DC voltage source provides a voltage V = 12.0V and is connected to a resistor of resistance B = 150 (omega) and an ideal inductor with inductance L, forming the circuit shown in the figure. For a long time, the switch has been in the position shown, so that a constant current has been built up in the circuit by the voltage source. At t=0 the switch is thrown open to remove the voltage source from the circuit. At time t after t=0 , the current through the inductor and the voltage across the inductor are given by, respectively, I(t) and V(t).
Explanation / Answer
Inductors always try to maintain the same current through them. So the voltage drops immediately because the switch is opened and the voltage source is cut off from the circuit, but the Inductor will still try to maintain the same current so 'I' will change slowly. Answer: b.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.