PRENTER VERSION BACK Chapter 12, Problem 028 Your answer is partially correct. T
ID: 2030399 • Letter: P
Question
PRENTER VERSION BACK Chapter 12, Problem 028 Your answer is partially correct. Try again. In the figure, suppose the length L of the uniform bar is 3.3 m and its weight is 250 N. Also, let the block's weight w - 280 N and the angle 41. The wire can withstand a maximum tension of 400 N. (a) what is the maximum possible distance x before the wire breaks? with the block placed at this maximum x, what are the (b) horizontal and (c) vertical components of the force on the bar from the hinge at A? 3.0928 (b) Nu 301.8838 (c) Number T267.5764 INN TO SAMPLE PROBLEN VIDEO MINI LECTUREExplanation / Answer
a) As the bar is in equilibrium net force and net torque acting on it must be zero.
Apply net torque about point A, Tnet = 0
T_max*L*sin(theta) - 250*(L/2)*sin(90) - W*x*sin(90) = 0
400*3.3*sin(41) - 250*(3.3/2) - 280*x = 0
==> x = (400*3.3*sin(41) - 250*(3.3/2) )/280
= 1.62 m
b) let Fx and Fy are horizontal and vertical components of force exerted by the hinge on bar.
Apply, Fnetx = 0
Fx - T_max*cos(41) = 0
Fx = T_max*cos(41)
= 400*cos(41)
= 302 N
c) Apply, Fnety = 0
Fy - 280 - 250 + 400*sin(41) = 0
==> Fy = 280 + 250 - 400*sin(41)
= 267 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.