11. (10 pts) A vertical spring (ignore its mass), with a spring constant of 900
ID: 2030472 • Letter: 1
Question
11. (10 pts) A vertical spring (ignore its mass), with a spring constant of 900 N/m, is attached to a table and is compressed by 0.150 m. Using the work-energy principle, calculate (a) the upward speed the spring gives to a 0.300 kg ball when it is released and, (b) the height ehthe ball reaches above its original position (starting with the spring compressed). Hint: First find out how much Kinetic energy the ball has at "liftoff" from the spring. Then use energy conservation to find how high it goes.Explanation / Answer
here,
spring constant , K = 900 N/m
x = 0.15 m
a)
let the upward speed be u
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = m * g * x + 0.5 * m * u^2
0.5 * 900 * 0.15^2 = 0.3 * 9.81 * 0.15 + 0.5 * 0.3 * u^2
solving for u
u = 8.03 m/s
b)
let the height achived from initial position be h
using conservation of energy
0.5 * K * x^2 = m * g * h
0.5 * 900 * 0.15^2 = 0.3 * 9.81 * h
solving for h
h = 3.44 m
the maximum height is 3.44 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.