The figure shows a wire ring of radiusa-1.94 cm that is perpendicular same magni
ID: 2030909 • Letter: T
Question
The figure shows a wire ring of radiusa-1.94 cm that is perpendicular same magnitude 8 magnitude of the force the field exerts on the ring if the ring carries a current-4.83 mA. to the general direction of a radially symmetric, diverging magnetic field. The magnetic field at the ring is everywhere of the 4.06 mT, and its direction at the ring everywhere makes an angle 8-13.5with a normal to the plane of the ring. The twisted lead wires have no effect on the problem. Find the the tolerance is +/-9%Explanation / Answer
I = 4.83 mA, B = 4.06 mT, r = 1.94 cm, theta = 13.5 degrees;
since the field is acting on the entire circumference, therefore
L = 2*pi*r
F = BILsin(theta);
= 4.06*10^(-3)*4.83*10^(-3)*2*pi*0.0194*sin(13.5)
= 5.5*10^(-7) N.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.