Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a wire ring of radius a 1.85 cm that is perpendicular to the ge

ID: 2269350 • Letter: T

Question

The figure shows a wire ring of radius a 1.85 cm that is perpendicular to the general direction of a radially symmetric, diverging magnetic field. The magnetic field at the ring is everywhere of the same magnitude B = 4.38 mT, and its direction at the ring everywhere makes an angle =49.1°with a normal to the plane of the ring. The twisted lead wires have no effect orn the problem. Find the magnitude of the force the field exerts on the ring if the ring carries a current i = 5.12 mA. t Number Units the tolerance is +/-2

Explanation / Answer

we know,

F = Bil sin (x)

where B = magnetic field = 4.38*10-3 T, l = 2*pi*r = 2*3.14*1.85*10-2 , x = 49.1 degree and i = 5.12*10-3 A

F = 196.93 * 10-8 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote