The figure shows a thin rod, of length L = 1.15 m and negligible mass that can p
ID: 1488952 • Letter: T
Question
The figure shows a thin rod, of length L = 1.15 m and negligible mass that can pivot about one end to rotate in a vertical circle. A heavy ball of mass m = 2.0 kg is attached to the other end. The rod is pulled aside through an angle = 36.0° and released. As the ball descends to its lowest point, how much work does its weight do on it?
As the ball descends to its lowest point, what is the change in the gravitational potential energy of the ball-Earth system?
If the gravitational potential energy is taken to be zero at the lowest point, what is its value just as the ball is released?
Explanation / Answer
figure is not apeared here but i am doing calculation
a) W = m*g*y = mxgxLx(1 - cos(36))
W= 2x9.8x1.15x(1-cos(36))
W=22.54x 0.191= 4.31J
b) U = - W = -4.31J
c) U initial = 4.31J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.