A spring is placed in a vertical position by suspending it from a hook at its to
ID: 2031036 • Letter: A
Question
A spring is placed in a vertical position by suspending it from a hook at its top. The bottom of the spring is measured to be 40 cm above a table. A mass of 570 g is then suspended from the bottom hook and measured to be 25 cm above the table when in equilibrium. The mass is then pulled down a distance of 9 cm above the table and released.
I just need help on part c. The hint says to relate displacement from equilibrium position to distance above the table.
Displacement from equilibrium at 6.3 seconds (positive down) is an intermediate value check.
A: 37.3 N/m
C: 37.28 N/m
A: 1.29 Hz
C: 1.287 Hz
Format CheckOK - using first value as 18.0 cm
7.54 pts.106%
A spring is placed in a vertical position by suspending it from a hook at its top. The bottom of the spring is measured to be 40 cm above a table. A mass of 570 g is then suspended from the bottom hook and measured to be 25 cm above the table when in equilibrium. The mass is then pulled down a distance of 9 cm above the table and released.
Explanation / Answer
C)
from the given data
Amplitude, A = 25 - 9
= 16 cm
angular frequency, w = 2*pi*f
= 2*pi*1.29
= 8.10 rad/s
y = A*cos(w*t)
at t = 6.3 s
y = 16*cos(8.10*6.3)
= 11.5 cm
distance above the tabletop = 25 - 11.5
= 13.5 cm <<<<<<--------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.