Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three bulbs A circuit is made of two 1.3 volt batteries and three light bulbs as

ID: 2032001 • Letter: T

Question

Three bulbs A circuit is made of two 1.3 volt batteries and three light bulbs as shown in the figure. When the switch is closed and the bulbs are glowing, bulb ohms, bulb 2 has a resistance of 41 ohms, bulb 3 has a resistance of 25 ohms, and the copper connecting wires have negligible resistance. You can also neglect the internal resistance of the batteries. 1 has a resistance of 10 Bulb 2 Bulb 1 Bulb 3 (a) With the switch open, indicate the approximate surface charge on the circuit diagram.(Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) Refer to your diagram to decide which of the following statements about the circuit (with the switch open) are true There is no excess charge on the surface of the wire at location C. The electric field in the filament of bulb 3 is zero. The surface charge on the wire at location B is positive. The electric field in the air between locations B and C is zero. There is a large gradient of surface charge between locations M and L. (b) With the switch open, fnd these potential differences:

Explanation / Answer

a)The electric field in the filament of bulb 3 is zero

The surface charge on the wire at location B is positive

b)Vb - Vc = 2 x 1.3 = 2.6 V

Vd - Vk = 0 V

c) +2.6V + -I1(10) + -I2(41) = 0

-I2(41) + I3(25) = 0

I1 = I2 + I3

d)Vl - Va = -2.6 V + I1(10)

Vc - Vf = I3(25)

Vc - Vf = I2(41)

f)solving th eqn in part (c)

i1 = 0.101 ; i2 = 0.0387 ; i3 = 0.0627

g)n = 0.101/1.6 x 10^-19 = 6.31 x 10^17 electrons/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote