A, B and C are three linked genes, A and B are separated by 40cM and B and C are
ID: 203228 • Letter: A
Question
A, B and C are three linked genes, A and B are separated by 40cM and B and C are separated by 20 cM. A women with the genotype AbC/aBc marries a man with the genotype abclabc.What is the probability of producing a child with the aBO phenotype assuming the interference is zero? a. 1.5% b. 3% d. 6% d. 8% e. 12% 3 enes for mahogany eyes and ebony body are approximately 25 map units apart on chromosome IlI in Drosophila. Assume that a mahogany-eyed female was mat bodied male and the resulting F1 phenotypically wild type females were mated to mahogany, ebony males. Of 1000 offspring, what would be the expected number of flies that are both mahogany and ebony? a. 125 b. 250 C. 375 d. 750 e. none ed to an ebony-Explanation / Answer
1) Distance between A and B is 40 cM
Distance between B and C is 20 cM
A (20 cM) C (20 cM) B
If genes are present close to each other, they are linked and hence, the chance for recombination will be less.
If genes are far apart, then recombination will be higher but less than 50 %
If genes are present in different chromosomes, recombination will be equal to 50 % of the total progeny.
Genes on different chromosomes = 50% recombinant gametes after meiosis
Genes on the same chromosome 50% recombinant gametes after meiosis.
1 Map Unit (cM) = 1 % recombination
40 map unit (cM) = 40 % recombination
Therefore, 60 % of the offspring are with parental genotypes and 40 % are recombinant.
The chance of a parental chromosome is 1/2 (100 – 40) = 30 %
Phenotype aBC is a result of recombination between B and C. And they are 20 cM apart
And the chance of a recombinant chromosome is 1/2 (20) = 10 %
The chance of both events = 30 % x 10 % = 3 %
2)
1 Map Unit (cM) = 1 % recombination
25 map unit (cM) = 25 % recombination
75 % of the offsrping are with parental chromosomes
25 % of the offspring are with recombinant chromosomes
Ebony = e, Mahogany = m
Wild type = +
Cross 1 : Wildtype body and mahogany eyed female (+ m) x Ebony body and wild type eyes male ( e +)
F1 : + m and e + : Wild type body and eyes
Cross 2 : + m . e + x m e . m e
F2 : + m e +, m e m e, m e e + , + m m e
Parental chromsomes are + m m e and m e e +
Recombinant chromosomes are m e m e and + m e +
25 % are recombinant chromsomes
750 flies with parental chromosome
250 flies with recombinant chromosome ( m e m e and + m e + )
m e m e = 250 / 2 = 125
Therefore, number of flies with m e m e chromosome is 125
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.