The electric field between the plates of a parallel-plate capacitor is horizonta
ID: 2032401 • Letter: T
Question
The electric field between the plates of a parallel-plate capacitor is horizontal, uniform and has a magnitude E. A small object with a charge of-2.25 HC is attached to the string. Assume that the tension in the string is 0.350 N, and the angle it makes with the vertical is 20° (a) What is the mass of the object? 14.57 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. g (b) What is the magnitude of the electric field? 7.189e-7X Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N/CExplanation / Answer
given
q = -2.25 micro C
T = 0.35 N
theta = 20 degrees
let m is the mass of the object and E is the magnitude of elctric field.
a) As the object is in equilibrium, net force acting on it must be zero.
Fnety = 0
T*cos(20) - m*g = 0
m = T*cos(20)/g
= 0.35*cos(20)/9.8
= 0.0336 kg
= 33.6 g
b) now use, Fnetx = 0
T*sin(20) - q*E = 0
E = T*sin(20)/q
= 0.35*sin(20)/(2.25*10^-6)
= 5.32*10^4 N/c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.