A point charge ( m = 1.0 g) at the end of an insulating string of length 51 cm i
ID: 2032575 • Letter: A
Question
A point charge (m = 1.0 g) at the end of an insulating string of length 51 cm is observed to be in equilibrium in a uniform horizontal electric field of 9400 N/C, when the pendulum's position is as shown in Fig. 16-66, with the charge 1.0 cm above the lowest (vertical) position. If the field points to the right in Fig. 16-66, determine the magnitude and sign of the point charge.
_______Magnitude C
Sign
Negative, because the charge moves in the direction opposite to the electric field.
Positive, because the charge moves in the direction of the electric field.
Explanation / Answer
here,
mass , m = 1 g = 0.001 kg
length , l = 51 cm = 0.51 m
electric feild , E = 9400 N/C
theta = arccos((0.51 -0.01)/0.51)
theta = 11.4 degree
let the tension in the cable be T
equating the forces vertically
T * cos(theta) = m* g
T * cos(11.4) = 0.001 * 9.81
T = 0.01 N
equaitng the forces horizontally
T * sin(theta) = q * E
0.01 * sin(11.4) = q * 9400
q = 2.1 * 10^-7 C
the magnitude of charge is 2.1 * 10^-7 C
the sign is Positive, because the charge moves in the direction of the electric field.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.