Find the current in the circuit. The lightbulb in the circuit shown in the figur
ID: 2032745 • Letter: F
Question
Find the current in the circuit. The lightbulb in the circuit shown in the figure(Figure 1) has a resistance of 13 ? and consumes 8.0 W of power; the rod is 1.17 m long and moves to the left with a constant speed. The strength of the magnetic field is 1.5 T. You may want to review (Pages 819-821) Express your answer using two significant figures Submit Request Answer Part Figure 1 of 1 Find the speed of the rod Express your answer using two significant figures u= m/s magnetic Submit Request AnswerExplanation / Answer
Part A
P = I2*R
I2 = P/R = 8/13 = 0.6154
I = 0.78446 amps (I = 0.78 amps in two sig figures)
Part B
e = I*R
e = 0.78446*13 = 10.198 volts
also,
e = B*dA/dt
e = B*L*v
v = e/BL
v = 10.198 / 1.5*1.17
v = 5.8108 m/s ( v = 5.8 m/s in two sig figures)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.