Find the current in the loop at t = 0.5s. A 40-cm-diameter loop with resistance
ID: 2039323 • Letter: F
Question
Find the current in the loop at t = 0.5s. A 40-cm-diameter loop with resistance 0.12 ? around a 20-cm- diameter solenoid. The sclenoid is 10 cm long, has 100 turns, and carries the current shown in the graph. A positive current is cw when seen from the left Figure 1) Express your answer as an integer and include the appropriate units. T(0.5)ValueUnits Submit Part B Find the current in the loop at t 1.5s. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. I(1.5)ValueUnits Figure 1 of 1 Submit Part C 20 Find the current in the loop at t 2.5s. Express your answer as an integer and include the appropriate units. 4.0 am 2.0 cm r(s) 20 I(2.5)ValueUnitsExplanation / Answer
1) at t = 0.50 s
as the current is not changing ,
the induced current is Zero
part B)
at t = 1.5 s
di/dt = 40/1 = 40 A/s
for the induced current
I(1.5) = 4pi * 10^-7 * 100 * 40/.10 * pi * (0.02/2)^2/.12
I(1.5) = 0.000132 A
the current at t = 1.5 s is 0.000132 A
part C)
as the current is not changing in the solenoid
the induced current will be zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.