A 900-kg roller coaster car isially at the top of a rise, at point . It then mov
ID: 2032827 • Letter: A
Question
A 900-kg roller coaster car isially at the top of a rise, at point . It then moves 155 ft, at an angle of 40.0° below the horizontal, to a lower point B. (a) Choose the car at point B to be the zero configuration for gravitational potential energy of the roller coaster-Earth system. Find the potential energy of the system when the car is at points and B, and the change in potential energy as the coaster moves between these points at point at point change in potential energy (b) Repeat part (a), setting the zero configuration with the car at point at point at point B change in potential energy Need Help? Read it Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
(a) As L = 155 feet = 47.24 meter
The vertical height of a from b (h) = L x sin40* = 47.24 x 0.64 = 30.37m
PE at a = mgh = 900 x 9.8 x 30.37 = 267821.83 J
PE at b = 0
=>delta PE = PE(final) - PE(initial) = -267821.83 J
(b) PE at a = 0
PE at b = -267821.83 J
=>delta PE = PE(final) - PE(initial) = -267821.83 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.