Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. 1 points I My Notes • Ask Your Teacher Calculate the minimum-wavelength x-ray

ID: 2032894 • Letter: 5

Question

5. 1 points I My Notes • Ask Your Teacher Calculate the minimum-wavelength x-ray that can be produced when a target is struck by an electron that has been accelerated through a potential difference of 24.0 kV and 1.05 x 102 kv. (a) 24.0 kv Amin = 8) (b) 1.05 x 102 kv Amin = 1) (c) What happens to the minimum wavelength as the potential difference increases? O remains the same O decreases o increases 6. -1 points My Notes • Ask Your Teacher An electron initially at rest recoils after a head-on collision with a 6.79-kev photon. Determine the kinetic energy acquired by the electron. 492 kev Submit Answer Save Progress Practice Another Version

Explanation / Answer

5)

The minimum wavelength will be given by:

lambda = hc/eV

where, h is the Plank's constant, c is the speed of light, e is charge on electron, V is the potential

a)24 kV = 24 x 10^3 V

lambda = (6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8)/(1.6 x 10^-19 x 24 x 10^3) = 0.518 x 10^-10 nm

Hence, lambda = 0.518 x 10^-10 nm

b)1.05 x 10^2 kV = 1.05 x 10^5 V

lambda = (6.626 x 10^-34 x 3 x 10^8)/(1.6 x 10^-19 x 1.05 x 10^5) = 0.118 x 10^-10 nm

Hence, lambda = 0.118 x 10^-10 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote