Electrons (electron 1.6E-19) are moving through a conductor from right to left a
ID: 2032951 • Letter: E
Question
Electrons (electron 1.6E-19) are moving through a conductor from right to left at 20cm/s (as shown in the figure). The conductor (thickness ? 4mm) sits inside a homogeneous magnetic field of 0.IT which is perpendicular to the direction of motion of the electrons. The magnetic force deflects the electrons to the bottom of the conductor which establishes an electric fields (and hence an emf) between the bottom and the top of the conductor. In addition to the magnetic force the electron now also start to feel the effects of the rising electric force. At the point where the electric force equals the magnetic force a maximum emf (the so-called Hall emf) is reathed. Bou Calculate the Hall emf? What is the direction of motion of the electrons once the Hall emf is reached?Explanation / Answer
Given,
B= 0.1 T
l = 4mm = 0.004 m
v= 20cm/s = 0.2m/s
Hall emf = B*l*v = 0.1 * 0.004 * 0.2 = 0.00008 V
Electrons travel from right to left when hall emf is reached.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.