Chapter 25, Problem 034 In the figure a potential difference V 120 V is applied
ID: 2033691 • Letter: C
Question
Chapter 25, Problem 034 In the figure a potential difference V 120 V is applied across a capacitor arrangement with capacitances C111.8 HF, C2 6.75 uF, and C3- 4.97 HF. What are (a) charge q3, (b) potential difference V3, and (c) stored energy U3 for capacitor 3, (d) q1, (e) V1, and (f) U1 for capacitor 1, and (g) q2, (h) V2, and (i) U2 for capacitor 2? (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number (e) Number (f) Number (9) Number (h) Number (i) Number Units Units Units Units Units Units Units Units UnitsExplanation / Answer
(a) q3 = C3*V3 = 4.97?F*120V = 596.4?C
(b)V3 = V = 120V
(c) U3 = 0.5*C3*V3^2 = 35784?J
Now, q1 = q2 as they are in series. So, C1V1= C2V2. So, V1= C2V2/C1 = 0.572V2.
Also, V1+V2= 120. So, 1.572V2= 120
So, V2= 76.33V and V1= 43.67V
(d) q1= C1V1= 515.3?C
(e)V1= 43.67V
(f) U1= 0.5*C1*V1^2= 11251.7?J
(g) q2= C2V2= 515.3?C
(h) V2= 76.33V
(i) U2= 0.5*C2*V2^2= 19663.66?J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.