Chapter 23, Problem 002 An electric field given by E-4.7 1 4.0 y2 + 4.8) pierces
ID: 1437364 • Letter: C
Question
Chapter 23, Problem 002 An electric field given by E-4.7 1 4.0 y2 + 4.8) pierces the Gaussian cube of edge length 0.750 m and positioned as shown in the figure (The magnitude E is in newtons per is the electricflux through the (a) top face, (b) (b) bottom face, () left coulomb and the position x s in meters.) What the cube? bo to n face, (c) left face, and (d) bac k face,te what then etele tri flu through Gaussian surface (a) Number (b) Number c) Number (d) Number (e) Number Units Units Units Units UnitsExplanation / Answer
a) top face :
Area vector, A = (0.75 x 0.75) j = 0.5625 m^2 j
E = 4.7i - 4(y^2 + 4.8)j
for top face y = 0.75m and its is constant.
E = 4.7i - 4 (0.75^2 + 4.8)j = 4.7i - 21.45 j N/C
flux = E.A = - 12.06 Wb
b) bottom face
Area vector, A = (0.75 x 0.75) (-j) = - 0.5625 m^2 j
E = 4.7i - 4(y^2 + 4.8)j
for top face y = 0 and its is constant.
E = 4.7i - 4 (0+ 4.8)j = 4.7i - 19.2 j N/C
flux = E.A = 10.8 Wb
c) left face
flux due to j vector will be zero. (as field and area vector have 90 deg angle)
flux = B.A = |B||A| cos@
and cos90 = 0
due to i vector of E.
flux = 0 + ( - 0.75^2 x 4.7) = - 2.64 Wb
d) back face:
area vector = 0,75^2 (-k)
E = Exi + Ex j
so E.A = 0
flux = 0
e) flux through back and front face will be zero.
left and right face have same magnitude flux but one is -ve and other is +ve
so net flux = -12.06 + 10.8 + 2.64 - 2.64 + 0 + 0 = -1.26 Wb
------------------------------
014)
Qc = 2.12 uC
Qa = - 6.37 uC
from Gauss law,
flux = Qin / e0
7.2 x 10^5 = (Qc + Qa + Qb) / (8.854 x 10^-12)
Qc + Qa + Qb = 6.37 uC
Qc - 6.37uC + 2.12uC = 6.37 uC
Qc = 10.62 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.