Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chapter 21-22A Homework Begin Date: 629/2017 120000 AM- Due Date: 75/2017 1159.0

ID: 1643182 • Letter: C

Question

Chapter 21-22A Homework Begin Date: 629/2017 120000 AM- Due Date: 75/2017 1159.00 PM End Date (11 %) Problem 6: A heart defibrillator being used on a patient has an RC time constant of 75 ms due to the resistance of the patient's body and the capacitance of the defibrillator. Randomized Variables = 7.5 ms V=11.5kV 8/3/2017 12:00:00 AM 50 % Part (a) If the defibrillator has an 95 F capacitance, what is the resistance of the path through the patient in kA? (You may neglec the capacitance of the patient's body and the resistance of the defibrillator.) 50% Part (b) If the initial voltage is 11.5 kV, how long does it take to decline to 600 x 102 Vin ns? Grade Summary sin() | cos() | tan() | |(7| 8|9 cotan0 asin acos0 atano acotano sinho Amempts remainig 4 5 6 *1 23 coshO tanho cotan sRadians Hint Submit Hints: deduction per hint. Hints remaining

Explanation / Answer

A.

time constant is given by:

tau = RC

R = tau/C

Using given values:

R = 7.5*10^-3/(9.5*10^-6) = 789.47 ohm

B.

IIn RC circuit Voltage is given by:

V = V0*e^(-t/RC)

e^(-t/RC) = V/V0

t = (-RC)*ln (V/V0)

t = -(789.47*9.5*10^-6)*ln (600/11500)

t = 0.02215 sec = 22.15 ms

Let me know if you have any doubt.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote