Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home I Student Class l Help Chapters 23 24 Homework Begin Date: 3/262018 12:01:0

ID: 2033901 • Letter: H

Question

Home I Student Class l Help Chapters 23 24 Homework Begin Date: 3/262018 12:01:00 A M-Due Date: 4/2/2018 11:59.00 PM End Date: 5/18/2018 11:59 -0 S00 turn coil is rotated one-fourth of a revolution in 4.11 ms, originally having its plane perpendicular to a uniform magnetic field. Randomized Variables t4.11 ms Find the magnetic field strength in T needed to induce an average emf of 10,000 v B- 2.786 Grade S Deducti Poteetial sinc) cotan) asin atan) acotanl)sin coshO tanbcotanh coso tan) acoso Subemiss 415.61- L: per detailed . DegreesRadians Subenit Hnt I give up Hints: __ dediction per bunt Hints remaning Ferdback: dedaction per feedtback

Explanation / Answer

here,

radius , r = 0.475 m

number of turns , N = 300 turns

t = 4.11 ms = 0.00411 s

let the magnetic feild strength be B

V = dphi /dT

10000 = N * pi * r^2 * B /0.00411

10000 = 300 * pi * 0.475^2 * B /0.00411

solving for B

B= 0.19 T

the magnetic feild strength is 0.19 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote