Directions: Half page of notes, calculators permitted, no books. Show ALL work.
ID: 2034423 • Letter: D
Question
Directions: Half page of notes, calculators permitted, no books. Show ALL work. Gravitational constant: 6.67x10 1lNm2/kg Multiple Choices (each has 6 points) 1. Who has a greater weight-to-mass ratio, a person weighing 100 lb or a person weighing 150 lb? O neither, their ratios are the same O the person weighing 100 lb the person weighing 150 lb O The question can't be answered; not enough information is given 2. Two objects attract each other gravitationally with a force of2.5x10-10 N when they are 0.25 m apart. Their total mass is 4.00 kg. Find their individual masses. O 1.84 kg, 2.16 kg O 2.84 kg, 1.16 kg O 3.94 kg, 0.06 kg O 1.94 kg, 2.06 kg O none of the above A container of water is lifted vertically 3.0 m, then returned to its original position. If the total weight is 30. N, how much work was done? 3. O No work was done. O 90 J O 45 J O 180 J 900 J A toy rocket, weighing 10 N, blasts off from ground level. At the exact top of its trajectory, its energy is 140 J. To what vertical height does it rise? 4. 01,4 m 012 m 014 m 00.12 m ?2.4 m A 1.0 kg flashlight falls to the floor. At the point during its fall when it is 0.70 m above the floor, its potential energy exactly equals its kinetic energy. How fast is it 5. 0 6.9 m/s 14 m/s 45 m/s ? 9.8 mis ? 3.7 m/sExplanation / Answer
(1)
weight W = m*g
weight to mass , W/m = g ( gravitational constant)
for both persons the weight to mass ration is equal to g ( constant)
OPTION
neither , their ratios are same
=======================
2)
given m1 + m2 = 4 kg
m2 = 4 - m1
gravitational force F = G*m1*m2/r^2
2.5*10^-10 = 6.67*10^-11*m1*(4-m1)/0.25^2
m1 = 3.94 kg
m2 = 0.06 kg
========================================
3)
during lifting
work done W1 = m*g*h*cos0 = m*g*h
during returning
work done W2 = m*g*h*cos180 = -m*g*h
totla work = 0
OPTION
NO work was done
===============
4)
given
weight mg = 10 N
at the top ,the rocket has only potential energy
PE = m*g*h = 140
10*h = 140
h = 14 m <<<--------ANSWER
=========================
5)
at point h = 0.7
potential energy PE = m*g*h
kinetic energy KE = (1/2)*m*v^2
given KE = PE
(1/2)*m*v^2 = m*g*h
(1/2)*v^2 = g*h
v = sqrt(2*g*h)
v = sqrt(2*9.8*0.7)
v= 3.7 m/s <<<<<------------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.