11.+ Question Details SerCP8 19.P.018 My Notes Ask Your Teacher At a certain loc
ID: 2035942 • Letter: 1
Question
11.+ Question Details SerCP8 19.P.018 My Notes Ask Your Teacher At a certain location, Earth has a magnetic field of 0.60 × 10-4 T, pointing 75° below the horizontal in a north-south plane. A 10.1 m long straight wire carries a 16 A current. (a) If the current is directed horizontally toward the east, what are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire? 9.366e-3x Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. N Direction Select (b) What are the magnitude and direction of the force if the current is directed vertically upward? Magnitude Direction Select Talk to a Tutor Show My Work (Optional)Explanation / Answer
a) F = B I L sin theta
= 0.6 * 10-4 * 10.1 * 16 * sin 90
= 9.69 * 10-3 N
15 deg above horizontal in north direction
b) F = B I L sin theta
= 0.6 * 10-4 * 10.1 * 16 * sin (75+90)
= 2.5 * 10-3 N
into page towards west
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.