Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7 11 points Giancoi 20 P043 Two long wires are oriented so that they are perpend

ID: 2035986 • Letter: 7

Question

7 11 points Giancoi 20 P043 Two long wires are oriented so that they are perpendicular to each other. At their closest, they are 20.0 cm apart (Fig. 20-59). What is the magnitude of the magnetic field at a point midway between them if the top one carries a current of 18.9 A and the bottom one carries 5.8 A? My Notes Ask Your Tea Top wire 100cm 00cm Figure 20-59 1 points Giancol6 20.P084. A proton follows a spiral path through a gas in a magnetic field of 0.015 T, perpendicular to the plane of the spiral, as shown in Fig. 20-70. In two successive loops, at points P and Q, the radii are 10.0 mm and 8.5 mm, respectively. Calculate the change in the kinetic energy of the proton as it travels from P to Q My Notes Ask Your Teacher

Explanation / Answer

Given,

d = 20 cm ; Itop = 18.9 A ; Ibot = 5.8 A

We know that the B field of a wire is given by:

B = u0 I/2 pi R

B(top) = 4 pi x 10^-7 x 18.9/(2 pi x 0.1) = 3.78 x 10^-5 T

B(bot) = 4 pi x 10^-7 x 5.8/(2 pi x 0.1) = 1.16 x 10^-5 T

Bnet = sqrt (B(top)^2 + B(bot)^2)

Bnet = sqrt [(3.78 x 10^-5)^2 + (1.16 x 10^-5)^2] = 3.954 x 10^-5 T

Hence, B = 3.954 x 10^-5 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote