A particle of mass m begins at rest from x = +18 cm and oscillates about its equ
ID: 2036814 • Letter: A
Question
A particle of mass m begins at rest from x = +18 cm and oscillates about its equilibrium position at x = 0 with a period of 2.3 s. write expressions for the following. (Enter your numerical values to two decimal places.) (a) the position x as a function of t x(n-I(018)-cos( (27) x(t) (b) the velocity vx as a function of t Vy(t)-1-0.486 sin(27) X m/s (c) the acceleration ax as a function of t -1.3 cos The position of the particle as a function of time is given by x = Acos(at + 8). Its velocity and acceleration functions can be found by taking successive time derivatives of the position function.Explanation / Answer
W=2pi/T =2pi/2.3 =2.73 rad/sec
Vx =dX/dt =d(ACosWt)/dt
Vx=-WASIn(Wt)
Vx=-2.73*0.18SIn(2.73t)
Vx=-0.4917 Sin(2.73t) m/s
Vx(t) =-0.49 Sin(2.7t) m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.