Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Review: Voltage Divider with Force Sensitive Resistor in 14 hours, 54 minutes Th

ID: 2036839 • Letter: R

Question

Review: Voltage Divider with Force Sensitive Resistor in 14 hours, 54 minutes There are a variety of sensors which work on the basis of changing resistance due to an external influence. For example, force-sensitive resistars (FSR) wil change their resistance when a force is a exerted (when you squeeze them) Computers are good at reading out voltages, so these devices are often combined ith a fixed-value resistor to create a voltage divider circuit. Consider the circuit shown below where the fixed resistor, R, has a resistance of 11.0 k? and the FSR has a resistance of 90.0 k? when there is no force acting on the FSR. A voltage V=5.00 V is being applied to the two series resistors. FSR What is the current flowing through the FSR when there is no force being applied to the FSR? Sutmit AnawTies 0/10 What is the current flowing through the fixed resistor when there is no force being applied to the FSR? Bubrrit Anser Tries 0/10 Consider the negative terminal of the voltage source to be at a potential of zero Volts. What is the electric potential (voltage) at the location A between the two resistors? usmit Anwe Tries 0/10 Suppose that if a force of 1.20 N is applied to the FSR, its resistance decreases to 5.00 k. What would be the neve current through the fixed resistor, R? umit Anwe Tries o/10 What would be the electric potential at Location A between the two resistors with the applied force of 1.20 N? Sunit Anwer Tries 0/10

Explanation / Answer

a)

equivalent resistance

Req=11+90 =101 Kohms

Current flowing through FSR

I=V/Req =5/(101*103) =4.95*10-5 A

b)

Current Flowing through Fixed resistor

I =4.95*10-5 A

c)

Electric potential at point A

VA=IR =4.95*10-5*11*103 =0.5446 Volts

d)

equivalent resistance

Req=11+5 =16 Kohms

Current flowing through fixed resistor

I=5/(16*103)=3.125*10-4A

e)

Electric potential at Point A

VA=3.125*10-4*(11*103)=3.4375 Volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote