A 400 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long ho
ID: 2037317 • Letter: A
Question
A 400 g steel block rotates on a steel table while attached to a 1.20 m -long hollow tube. Compressed air fed through the tube and ejected from a nozzle on the back of the block exerts a thrust force of 4.91 N perpendicular to the tube. The maximum tension the tube can withstand without breaking is 50.0 N. Assume the coefficient of kinetic friction between steel block and steel table is 0.60. (Figure 1) ? Part A If the block starts from rest, how many revolutions does it make before the tube breaks? Figure 1 of 1 234 SubmitPrev ious Answers Request Answer Air 1.2 m X Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Tube Pivot Provide FeedbackExplanation / Answer
Net force on the block will be given by:
Fnet = Fthrust - Ff
Fnet = m*a
Fthrust = 4.91 N
Ff = uk*N = uk*m*g = 0.600*0.400*9.81 = 2.354 N
a = (Ft - Ff)/m = (4.91 - 2.354)/0.400 = 6.39 m/sec^2
Given that max force that tube can withstand without breaking = 50.0 N
Fc = 50 N = m*v^2/r
v = sqrt (Fc*r/m)
v = sqrt (50*1.20/0.400) = 12.25 m/sec
Now distance traveled will be
V^2 = Vi^2 + 2*a*d
Vi = 0 m/sec
d = V^2/2a = 12.25^2/(2*6.39)
d = 11.74 m
Now angular displacement will be
d = r*theta
theta = d/r = 11.74/1.20 = 9.78 rad = 1.56 rev
1 rad = 1/(2*pi) rev
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.