A solenoid used to produce magnetic fields for research purposes is 2.3 m long,
ID: 2037331 • Letter: A
Question
A solenoid used to produce magnetic fields for research purposes is 2.3 m long, with an inner radius of 25 cm and 1300 turns of wire. When running, the solenoid produced a field of 1.0 T in the center.
Part A
Given this, how large a current does it carry?
Express your answer using two significant figures.
A solenoid used to produce magnetic fields for research purposes is 2.3 m long, with an inner radius of 25 cm and 1300 turns of wire. When running, the solenoid produced a field of 1.0 T in the center.
Part A
Given this, how large a current does it carry?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Magnetic field inside solenoid is given by:
B = u0*n*i
n = N/L
B = u0*N*i/L
i = B*L/(u0*N)
Using given values:
N = 1300 turns
L = length of solenoid = 2.3 m
B = magnetic field = 1.0 T
i = 1*2.3/(1300*4*pi*10^-7)
i = 1407.91 Amp
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.