3. A rotating wheel requires 3.0 s to rotate 37.0 revolutions. Its . What is ang
ID: 2037444 • Letter: 3
Question
3. A rotating wheel requires 3.0 s to rotate 37.0 revolutions. Its . What is angular speed at the end of the 3.0 s interval is 98.0 rad/s the constant angular acceleration of the wheel? 4. The four masses in the figure are connected by rigid rods of negligible mass and are symmetric about thex- and y-axes. If the system rotates in the xy plane about the z axis with an angular velocity of 6 rad/s, calculate a. the moment of inertia of the system about the z axis b. the kinetic energy of the system. c. the torque produce an angular acceleration of 1.5 rad/s 3 kg4 kgExplanation / Answer
Q4
for point mass,moment of inertia=mr^2
where r is distance from point of rotation
Here r=sqrt(3^2+1)=sqrt(10)
moment of inertia=2*10+1*10+3*10+4*10=10*10=100 kg.m^2
(b)KE=0,5*I*w^2=1800 J
(c)Torque=I*angular acceleration=150 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.