Homework #10 Begin Date: 3/12/2018 12:00:00 AM-Due Date: 4/8/2018 11:59:00 PM En
ID: 2037471 • Letter: H
Question
Homework #10 Begin Date: 3/12/2018 12:00:00 AM-Due Date: 4/8/2018 11:59:00 PM End Date: 4/15/2018 12:00:00 AM (3%) Problem 34: You have mtw = 4.9 kg of water in an insulated container. You add mt,-0.35 kg of ice at T,--18°C to the water and the mix reaches a final, equilibrium temperature of Tr= 15°C. The specific heats of ice and water are cl = 2.10×103 J/(kg.°C) and cw 4.19x103 J/(kg°C), respectively, and the latent heat of fusion for water is Lf-3.34x105 J/kg A Calculate the initial temperature of the water, in degrees Celsius Grade Summary Deductions Potential 0% 100% sinO cotan0 asin coso atan acotanO sinh(0 cosh0 tan0 cotnhO Submissions Attempts remaining:S cos tan() ? ( 4 5 6 % per attempt) detailed view 1 2 3 0 Degrees O Radians Submit Hint I give up! Hints: 2% deduction per hint. Hints remaining: 3 Feedback: 2% deduction per feedback.Explanation / Answer
Energy absorved by ice as temp raises to 0 deg C(melting point)
Q1 = m Ci deltaT
Q1 = (0.35) (2.10 kJ )(0 - (-18)) = 13.23 kJ
then absorbed heat as ice melts. Q2 = m Lf
Q2 = 0.35 x 334 = 116.9 kJ
temp raises of water, Q3 = m Cw deltaT
Q3 = (0.35)(4.19)(15) = 22 kJ
and for water, energy released Q4 = (4.9)(4.19)(T - 15)
Q4 = 20.531 (T - 15)
Assuming no heat loss,
Q1 + Q2 + Q3 = Q4
152.13 = 20.531(T - 15)
T = 22.4 deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.