Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A straight, cylindrical wire lying along the x axis has a length of 0.520 m and

ID: 2037602 • Letter: A

Question

A straight, cylindrical wire lying along the x axis has a length of 0.520 m and a diameter of 0.250 mm. It is made of a material described by Ohm's law with a resistivity of p 4.00 x 10-8 the left end of the wire at x = 0, Also assume V = 0 at x = 0.520 m. m. Assume a potential of 4.00 V is maintained at (a) Find the magnitude (in V/m) and direction of the electric field in the wire. magnitude 7.69 directionx V/m (b) Find the resistance of the wire (in ?). 0.662 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. (c) Find the magnitude (in A) and direction of the electric current in the wire magnitude 6.04 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. A direction +x (d) Find the current density in the wire (in MA/m2). MA/m2 192

Explanation / Answer

(A) E = delta(V) / L

E = 4 / 0.520

E = 7.69 V/m ....Ans


direction of field is high potential to lower potential.

direction-> +x

(B) R = rho L / A

R = (4 x 10^-8) (0.520) / ( pi (0.250 x 10^-3 / 2)^2)

R = 0.424 ohm

(C) I = V / R = 4 / 0.424 = 9.44 A  

direction -> +x


(D) J = I / A

J = (9.44) / (pi (0.250 x 10^-3 / 2)^2)

J = 192.3 x 10^6 A/m^2 OR 192.3 MA/m^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote